ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

27 Temmuz Pazartesi günü ABD piyasaları büyük teknoloji şirketlerinin bilançoları öncesi bu sektör öncülüğünde yükseldi.

27 Temmuz Pazartesi günü ABD piyasaları büyük teknoloji şirketlerinin bilançoları öncesi bu sektör öncülüğünde yükseldi. Dow Jones 114 puan primle 26584 seviyesinden, S&P 500 endeksi 24 puan yükselişle 3239 seviyesinden ve Nasdaq 173 puan primle 10536 puandan günü sonlandırdı. Dow Jones endeksinde ham madde sektörü %3,3 primle öne çıktı. Bilgi teknolojileri ve enerji sektörleri %1’in üzerinde primlerle onu takip etti. En zayıf sektör ise telekom sektörü oldu. Dow, Merck, Apple ve 3M %2’nin üzerinde yükselişlerle en çok kazandıran hisseler olarak izlendi. Boeing, Intel ve Walgreens %1,5-2 arası kayıplarla en çok gerileyen hisseler oldu. S&P 500 endeksinde bilgi teknolojileri, ham madde ve emlak sektörleri %1’in üzerinde primlerle en çok yükselen sektörler oldu. Alt yapı ve finans sektörleri ise günü ekside kapattı.

Avrupa piyasalarında Cuma günkü negatif havanın etkisi devam etti. DAX endeksi günü yatay kapattı. İngiltere FTSE 100 endeksinde madencilik şirketlerindeki primlere rağmen negatif kapanış gerçekleşti. Benzer oranda değer kaybeden Fransa CAC 40 endeksi 50 günlük ortalamasında destek buldu. İngiltere’nin İspanya’dan gelen kişilere karantina uygulaması haberiyle İspanya endeksi %1,7 değer kaybıyla günü sonlandırdı. DAX endeksinde bilgi teknolojileri %2,6 primle öne çıkarken sağlık, alt yapı ve telekom sektörleri %1’in üzerinde değer kayıplarıyla endeksi aşağı çekti. Wirecard %15,5 primle dikkat çekti. SAP %2,7 ve Infineon Tech %2,1 primle onu takip etti. MTU, Bayer ve Deutsche Bank %2’nin üzerinde değer kayıplarıyla en çok kaybettiren hisseler oldu. İngiltere FTSE 100 endeksinde ise yükselen metal fiyatlarının etkisiyle ham madde sektörü %2’ye yakın yükseliş gösterdi. Ancak diğer sektörlerde zayıf seyir hakim oldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma