ABD: ADP tahmin edilenden daha az iş kazanımına işaret ediyor

ADP’nin gösterdiği üzere; hem Haziran ayındaki revize edilmiş 680K, hem de beklenen 690K altında 330K’lık bir artış söz konusu; ki Şubat ayından sonraki en düşük iş kazanımı olması bağlamında işgücü piyasasının zorlandığını gösteriyor.

ADP’nin gösterdiği üzere; hem Haziran ayındaki revize edilmiş 680K, hem de beklenen 690K altında 330K’lık bir artış söz konusu; ki Şubat ayından sonraki en düşük iş kazanımı olması bağlamında işgücü piyasasının zorlandığını gösteriyor. Yani ekonomideki güçlü toparlanmaya rağmen, artan hareketliliğe yetişme bağlamında firmaların iş pozisyonlarını doldurmada yavaşlamaya başlaması durumunu yansıtıyor. Bu durum, özellikle altını çizdiğimiz tabana yayılma potansiyeli bakımından risk teşkil ediyor. İşe dönmesi kolay olan kesimin ardından, daha fazla zorlanabilecek olan alt segment ve lokal firmalar bundan en çok muzdarip olabilecek olanlar. Büyük ölçekli firmalara göre, bu tarz işletmelerin açık pozisyonları doldurması daha çok zaman alacaktır.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; hizmet sağlayıcılarındaki artış olumlu görünüyor. Temmuz ayında hizmet sektörü 318K yeni iş eklerken, tatil ve konaklama işletmelerinde artış 139K olarak gerçekleşti. Mal üreticileri ise bu dönemde 12K artış sağladı. İnşaattaki artış oldukça zayıf, sadece 1K düzeyinde. İnşaat firmalarının artan konut talebine yetişemediği şeklinde bir yorum da doğru olur, ancak şu an konut sektörünün önceliği stok eritmede.

 

Delta varyantı konusundaki endişeler ve belirsizlik aralığı da firmaların yatırım kararları açısından aşağı risk teşkil ediyor. Tekrar altını çizmekte fayda var, ülkelerin bundan etkilenme dereceleri çok yakından aşılamadaki ilerlemelerine bağlı olacaktır. Viral varyantların yarattığı Covid-19 endişelerini yine de aşağı çekince olarak izlemek gerekiyor. İmalatın durumu ise çok yakından, hammadde tedarikindeki sıkıntılardan etkilenebilir. Arz darboğazları, eğer üretim talep seviyesine yetişemeyecek olursa momentumu yavaşlatacaktır.

 

Cuma günü açıklanacak NFP’de manşette 870K, özel sektörde 709K, işsizlik oranında ise %5,7 bekleniyor. ADP ve NFP korelasyonunun güvenilir olmaması itibariyle, veriye dair çıkarımı buradan yapmak doğru olmayacaktır. Tabii gelecek verinin önemi, Fed’in politikasını biraz da istihdamda ilerleme ile ilişkilendirmesi bağlamında yüksek.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma