ABD: Günün veri seti, ekonomide talep ve enflasyon etkisi

Mart ayının büyüme görünümünü matematiksel olarak ortaya çıkartacak verilerden fabrika siparişleri ve alt bileşeni dayanıklı mal siparişlerinin, 1Ç21 döneminde büyümeye pozitif destek verecek eğilimde açıklandığını görüyoruz.

Mart ayının büyüme görünümünü matematiksel olarak ortaya çıkartacak verilerden fabrika siparişleri ve alt bileşeni dayanıklı mal siparişlerinin, 1Ç21 döneminde büyümeye pozitif destek verecek eğilimde açıklandığını görüyoruz. Fabrika siparişleri, Mart ayında Şubat’taki %0,5’lik daralmanın ardından %1,1 artarken; bunun içinden uçak ve diğer ulaşım araçlarını çıkardığımız çekirdek siparişlerde %1,7’lik bir aylık artış görüyoruz. Savunma harici dayanıklı mallarda artış oranı ise %0,8 şeklinde.

 

Bir diğer veri olan Mart ticaret dengesi, tüketicilerin devlet teşviklerinin yardımıyla daha fazla ithal mal talep etmesiyle beraber rekor seviyeye ulaştı. Ekonominin iyileşmeye başlaması ve 1400 USD’lik çekler ekonomideki talebi artırdığı gibi ithalatı da artırıyor. Çin ile açık %22 artarken, Meksika ile açık %23.5 arttı.

 

Enflasyondaki maliyet etkisine, teşviklerin desteklediği talep artışının kısa vadede ilave yapması beklenebilir bir durum. Tabii bu durum gelir artışlarının harcamaya dönüşme katsayısıyla alakalı bir durum. Ki Amerikalılar, gelirlerinin yerine konmasını bu dönemde harcamadan daha çok tasarruflarını yerine koyma şeklinde değerlendirdiler. Çünkü önceki dönemde de tasarruflarından harcamışlardı. Yani o harcama etkisinin bir bölümü geçmişte kaldı. Bu nedenle enflasyon baz senaryosu dönemsel artış şeklinde. Asıl talep katkısı, daha fazla işletmenin açılmasıyla işgücüne döneceklerin etkisiyle olacaktır. Tekrar etmek gerekirse; bu iş dönemlik yardım parasından çok düzenli gelire bakacaktır. Salgın kontrol altında kaldığı sürece, ekonominin ilerlediği yol bu. Fed birçok parametreye ve bunların niteliklerine bakmak zorunda. Toparlanma da tabana yayılmalı. Powell’ın dün dediği de tam olarak bu; ekonomik toparlanma var ama herkes bundan henüz eşit şekilde yararlanmıyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma