Altındaki satış sürmeye devam etti

Altın geçtiğimiz haftayı kırmızı da kapattıktan sonra satıcılı seyrini bu haftaya da taşıyarak dünkü seansı da kırmızıda kapattı.(Troy)

Altın geçtiğimiz haftayı kırmızı da kapattıktan sonra satıcılı seyrini bu haftaya da taşıyarak dünkü seansı da kırmızıda kapattı.1849 dolar/onstan güne başlayan sarı maden, ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş ve Dolar endeksindeki toparlanmadan negatif etkilenmeye sürdürdü. Bu süreçte 1817 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, son beş haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Diğer taraftan Donald Trump’ın seçim sonrası destekçilerine yaptığı çağrı dolayısıyla, halkı kalkışmaya tahrik etmek suçundan görev süresinin tamamlanmasına bir hafta kala hakkında azil süreci başlatıldı. Altının ise bu yaşanan gelişmeler karşısında gün sonuna doğru toparlanma gayesinde hareket etse de günü kırmızıda kapatmak kaçamadı. 1843 dolar/onstan seansı tamamlayan sarı maden önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,3 kayıp yazmış oldu.1837 dolar/onstan geçen 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapanış yapmayı başaran sarı maden için yukarı doğru trendinin devam için bu seviyenin üzerinde kalabilmesi oldukça önemli.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde kırmızıda bir seansı geride bırakırken, üst üste dördüncü seansı da kayıpla tamamlamış oldu. Dünkü seansa 25,43 dolar/ons seviyesinden başlayan beyaz maden, 24,90 dolar/onstan kapanış yaparken önceki güne kıyasla yüzde 2 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Platin günün en çok kayıp yaşayan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, gün içi kayıpları yüzde 5 seviyesine aştı. 1066 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, önceki haftadan devir aldığı satıcılı seyri devam ettirerek 1009 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. ABD seansın açılışında alımlarla desteklenen platin günü 1036 dolar/onstan kapatarak yüzde 2,8 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum ise kazançları kısıtlı olsa da günü kırmızıda kapatmayan tek kıymetli maden olarak öne çıktı. 2368 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, seansı 2370 dolar/onstan tamamlarken 2 dolar gibi mütevazı bir kazancı elde etmiş oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda haftanın ilk gününde altın işlemleri dünya fiyatlarına yakın gerçekleşirken, hacim açısından düşük denilecek bir işlem günü geride kaldı. Borsa İstanbul’da toplamda 2613 kg altın, 5222 kg gümüş işlemiyle seansı tamamlamış oldu.

 

Kaynak Troy
Hibya Haber Ajansı

Okunma