Altının gözü istihdam verisinde

Piyasalar yeni varyantın fiyatlamasıyla ile ilgi yön bulmaya çalışırken, altın da yeni haber akışlarıyla birlikte hareket etmeye devam ediyor.

Piyasalar yeni varyantın fiyatlamasıyla ile ilgi yön bulmaya çalışırken, altın da yeni haber akışlarıyla birlikte hareket etmeye devam ediyor. 1781 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu dar bir bant içerisinde hareket etmesine karşın, ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvurusundaki pozitif görünüm sonrası kayıpla seansa tamamladı. 1761 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan sarı maden, seansı yüzde 0,8 kazançla günü tamamlamış oldu. Bugün açıklanacak olan ABD’deki tarım dışı istihdam verisi piyasaların yön bulacağı bir veri olacakken altında bu veriden payına düşen fiyatlamayı alacaktır.

 

Gümüş ise dört günün ardından yeşilde bir kapanış yaparken, kazançları mütevazı oldu. 22,38 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan beyaz maden, yüzde 0,2 kazançla seansı tamamladı.

 

Platin de gümüş gibi seansı artıda kapatmayı başarsa da, kazançları sınırlı kaldı. 927 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 932 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 0,5 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, yüzde 2’nin üzerinde değer kazanmış oldu. 1770 dolar/onstan günü tamamlayan paladyum yüzde 2,1 kazanç hanesine yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta da satıcıların baskın olduğu işlemler sürerken, işlemler dünya fiyatların altında -1,00 usd/onsla gerçekleşmeye devam etti. Toplamda 435 kg altın, 4.365 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY 
Hibya Haber Ajansı

Okunma