BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.(İnfo Yatırım)

Coronavirüs aşısından gelen olumlu haberler ve ABD’nin mevcut Başkanı Trump’ın seçilmiş Başkan Joe Biden’ın zaferini kabul etmesiyle, ABD Piyasaları Salı günü yükselişini sürdürdü. Ayrıca Piyasalar Joe Biden’ın Hazine Bakanlığı’na eski FED Başkanı Janet Yellen’ı atayacağı piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Yallen’ın atanmasının olumlu karşılanması ise FED Başkanlığı zamanında ‘0 Faizlerin Anası’ olarak adlandırılması ve 2008 yılında FED San Francisco Başkanı olduğu sırada yaşanan ekonomik krizde, krizle mücadelede tecrübeli olması.

Joe Biden, Yallen’ın para ve maliye politikalarında kendisine çok yardımcı olacağını ve işsizlik rakamını aşağı yönde çekeceğine güveniyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki yatay seyirle birlikte %0,69 oranında yükselişle 1.330 seviyesinden başlangıç yaptı. Ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sevindirici bir haber geldi. Koca, ‘’Erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır’’ açıklamasında bulunurken, endekste haberin ardından alımlar hızlandı. Fahrettin Koca’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ‘’Aşıları takip ediyoruz. Bir kısmının siparişini verdik. Aşı geliştirme çalışmalarında artık uygulama aşamasına gelen projelerimiz var. Kendi aşımızda da önemli bir yere geldik. En geç Nisan’da uygulamayı planlıyoruz.’’ dedi.

Endeks pozitif başladığı işlem gününü kurun gevşemesi ve aşı haberlerinden gelen olumlu seyirle birlikte kapanışa doğru gelen kar satışlarıyla %0,34 oranında yükselişle 1.325 seviyesinden tamamladı. Metal ana sektörü payları %2,00 oranında değer kazanırken, orman kağıt basım sektörü payları %2,31 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1.337 - 1.348 - 1.355 olacakken, destek seviyeleri ise 1.318 - 1.311 - 1.300.

Dolar / TL tarafında ise BDDK’nın uzun süredir konuşulan aktif rasyosunu Salı günü bir açıklama ile yıl sonu itibarıyla uygulamadan kaldırmasını açıklamasıyla geri çekilen dolar / TL, Akdeniz gerginliği ve jeopolitik risklerin etkisiyle kur 8,00’e kadar yükseldi. Gün içinde sakin seyirde hareket eden Dolar / TL’de 8,00 – 8,05 direnç, 7,90 – 7,85 destek seviyeleri olarak takip edilecek.

ABD tarafında veri olarak ise dün İşsizlik Başvuruları açıklandı. ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya göre 30.000 artarak 778.000 oldu. Piyasalarda beklenti başvuruların 733.000 olacağı yönündeydi.

ABD Piyasalarının Şükran Günü nedeniyle 1,5 gün tatil olduğunu hatırlatalım.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma