Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

USD endeksinin, ABD’de yüksek seyreden virüs vakaları, Çin ile gerginliğin artması sonrası zayıf seyrinin devamı ve Avrupa’da uzlaşılan destek paketi Euro’da uzun süredir görülmeyen seviyelere yükseliş yarattı.

USD endeksinin, ABD’de yüksek seyreden virüs vakaları, Çin ile gerginliğin artması sonrası zayıf seyrinin devamı ve Avrupa’da uzlaşılan destek paketi Euro’da uzun süredir görülmeyen seviyelere yükseliş yarattı. 10 Temmuz’dan bu yana sadece bir seansta değer kaybeden parite bugün açılışı 1,1570 seviyesinde yaptı. Seans genelinde artıda işlem gören parite ABD açılışı öncesi kısa süreliğine 1.1540’a gerilese de, bu seviyeden gelen alımlar paritenin 1,1625’e yükselerek Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasını sağladı.Kapanışı 1,1610 bölgesinde yapan EUR/USD peş peşe beşinci seansı artıda noktaladı.

Spot altının $1,800 seviyesini kırdıktan sonra gösterdiği hızlı yükseliş bugün de aynı ivmede devam etti. Açılışı $1,871 seviyesinde yapan spot altın seans genelinde alıcılı işlem gördü. Akşam saatlerinde $1,898’e yükselen altın, 2011’de gördüğü $1,921 tarihi zirvesine oldukça yaklaşırken, USD hariç her para biriminde daha önce kırılan rekorun USD olarak kırılması da, altın yatırımcılarının talebinin güçlü kalması ile oldukça yakın gözüküyor.

Eylül vade WTI petrol günün ilk yarısında alıcılı, ikinci yarısında satıcılı işlem gördü. Gün ortasında $42,35’e yükselen petrol, endekslerde yaşanan negatif seyir sonrası satış görerek $40.80’e kadar geriledi. Günü $41.20 seviyesinde noktalayan petrol son iki seansı ekside noktaladı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma