FX piyasaları

ABD on yıllık tahvil faizi ile Dolar baskı altında.

USD/TRY: ABD'nin yeni Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen, dünkü konuşmasında ek teşvik gerekliliğine vurgu yaptı. Piyasa beklentileri ile uyumlu açıklamalar ile risk iştahı genel olarak olumlu görüntüsünü korurken, yeni teşvik beklentilerine karşın yükselemeyen ABD on yıllık tahvil faizi ile Dolar baskı altında. Yarınki TCMB faiz kararı öncesinde hafta genelinde net bir yön çizemeyen Dolar / TL ise bu sabah Dolar'daki zayıf görüntü ile birlikte hafif aşağı yönlü bir görüntü sergiliyor. Kurun, günün geri kalanın da bu eğilimini koruyabileceğini düşünürken, sıralı destekler olarak  7,40 ve 7,3550 seviyeleri takip edilebilir. Yukarıda ise 7,50 - 7,52 direnç bölgesi konumunda. Bugün Biden, Beyaz Saray'da görevine başlayacak ve piyasalar ABD'nin yeni başkanının açıklamalarını izleyecek. Bugünkü veri ajandasında ise yurtdışı genel olarak enflasyon verileri odaklı iken, yurtiçinde sakin bir veri takvimi mevcut.

EUR/USD: ABD'de bugün kasım ayındaki Başkanlık seçimini önde bitiren Biden, Beyaz Saray'da görevine başlayacakken, piyasalar ABD'nin yeni başkanının açıklamalarını izleyecek. Diğer yandan, yeni teşvik paketi beklentileri ile birlikte Dolar'daki baskı devam ediyor. Avrupa'da ise yeni kısıtlama haberleri gelmeye devam ederken, dün kısıtlamalara rağmen Almanya'da ocak ayı ZEW cari durum ve beklentiler endeksi olumlu aşı haberlerinin desteğiyle beklentilerden sınırlı iyi gerçekleşti. Parite ise günü %0,4 oranında primle 1,2127 seviyesinde tamamladı. Şu aşamada Dolar'daki zayıflığın sürdüğü ortamda paritedeki kısa vadeli yükselişin devam edebileceğini ve paritenin aylık ortalamanın yakın bulunduğu 1,22 seviyesine kadar yükselişini sürdürebileceğini düşünüyoruz. Bir sonraki direnç ise 1,2240 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1,2090 ve 1,2050 sıralı desteler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Yeni teşvik beklentilerine karşın yükselemeyen ABD on yıllık tahvil faizi ile Dolar baskı altında. Bu durum değerli madeni desteklerken Ons Altın bu sabah 200 günlük ortalamasının üzerinde alıcılı seyretmekte. Biden'ın Başkanlık görevini devralacağı günde değerli maden kısa vadeli yakaladığı momentumu koruyabilir ve 1.875 seviyesine kadar yükseliş kaydedebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1.838 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda ise 1.817 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

 

 
FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

 

Okunma