Home Dijital Gazete G-7’nin Rusya altın ithalatı yasağı

G-7’nin Rusya altın ithalatı yasağı

by finansinnabzi

Altın ithalat yasağı… G-7 ülkeleri, Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlar kapsamında altın ithalatını da yasaklamayı değerlendiriyorlar. G7 toplantısında bir araya gelen ABD, İngiltere, Japonya ve Kanada, Rusya’da üretilen altının ithalatını yasaklayacaklarını söylediler. Biden, yeni altın yasağının Rusya’yı Ukrayna savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık kaynaktan mahrum bırakacağını söyledi. Yaptırımların temel perspektifi, önceki bütün finansal ve ekonomik önlemlerde olduğu gibi Rusya’nın kaynaklarını kesmek ve finansmanını zorlaştırmak üzerine kuruludur.

 

Rusya’nın altın piyasasındaki payı… Altın, 2020’de neredeyse 19 milyar dolara (18 milyar Euro) ve küresel altın ihracatının yaklaşık %5’ine ulaşarak son yıllarda Rusya’nın enerjiden sonraki en büyük ihracat kalemi oldu. Rusya’nın altın ihracatının %90’ı G7 ülkelerine yapıldı. Bu Rus ihracatının %90’ından fazlası veya yaklaşık 17 milyar doları İngiltere’ye ihraç edildi.

 

Başlıca altın üreticisi ülkeler ve ton bazında üretim miktarları… Kaynak: World Gold Council

 

Rusya’dan yapılan altın ihracatının ana destinasyonları; Birleşik Krallık ($16.9 Milyar), İsviçre ($693 Milyon), Kazakistan ($424 Milyon), Türkiye ($380 Milyon) ve Hindistan ($96,6 Milyon) olarak görünüyor. Bu ihracat kaynaklarının en azından İngiltere’ye olan kısmı önemli ölçüde yaptırımlardan dolayı kesilmiş durumda. Yani Rusya’nın 19 milyar dolara yaklaşan altın ihracatı geliri zaten çok önemli bir miktar geriletildi.

 

Rusya dünyanın en büyük üçüncü altın üreticisidir ve dünya altın arzının %8,5’ine sahiptir.

 

Başlıca altın üreticilerinin küresel pazardaki üretim payı… Kaynak: World Gold Council

 

Rusya Merkez Bankası… Rusya’ya uygulanan SWIFT ve Merkez Bankası yaptırımlarının ardından cari varlık pozisyonuna bakıldığında 630 milyar dolarlık rezervin yaklaşık 370 milyar dolarının Batı hesaplarında olduğu ve bu hesapların USD, EUR, JPY, GBP hesapları olması itibariyle bloke olduğu görülüyor. Bu, olası bir krizde kullanılamayacağı ve Rusya’nın altınını satmak zorunda kalabileceği anlamına geliyor. Çin’in Rusya’ya yönelik uzun vadeli duruşu, yaptırımlara uyup uymayacağı ya da Rusya’nın küresel pazarlara açılıp açılmayacağı önemli.

 

Sonuç? Rusya’nın bütün yaptırımlarda olduğu gibi, burada da ihracatını Asya’ya özellikle de Çin ve Hindistan tarafına yönelteceği belli oluyor. Dünya altın talebinin önemli bir payını oluşturan bu ülkeler fiziki altın talebinin de jeopolitik krizler ve ekonomik endişeler nedeniyle yoğun olabileceği bir dönemde Rus ihracatının yeni destinasyonları olarak ön plana çıkarabilirler. Batı’nın bütün yaptırım adımları Rusya’yı küresel ekonomiden izole ederek kaynaklarını bloke etme üzerine kurulu. Bu gibi hamleler, dünya emtia ticaretinin gıdadan enerjiye, sanayiden değerli metallere kadar belirleyici bir payını elinde tutan Rusya’dan kaynaklı arz krizlerine neden olarak fiyatları yükseltiyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment